Chcete odhadnout, kdy na váš přijde řada s očkováním? Zkuste kalkulačku fronty na vakcinaci. Tedy pokud bydlíte ve Velké Británii. Polský startup Omni Calculator ji nedávno umístil na svůj web.

Pokud je vám 85, zdá se, že budete čekat nejpozději do 19. ledna-  ve frontě před vámi stojí 0,5 – 4,3 milionu lidí.

Pokud je vám 66, protáhne se čekání nejspíš až do března, v pomyslné frontě je 12 milionů lidí s větší prioritou než máte vy.

V návaznosti na detailní britskou prioritizaci skupin je možné si v kalkulačce nastavit, jestli máte například cukrovku a jste tudíž více zranitelný, zda bydlíte nebo pracujete v domově pro seniory či jestli jste zdravotník v první linii.

Proč takovou kalkulačku nemůžeme mít (doufejme, že jenom dočasně) v ČR? 

Chybí nám dvě zcela zásadní věci 

– přesná definice skupin a jejich kvantifikace: výsledek pro 66 letého a 85letého by v ČR vyšel stejně, strategie mezi nimi nerozlišuje – i když rizika pro 85letého jsou mnohem vyšší než pro 66letého (například podle studie z Anglie je poměr mezi úmrtími a počtem nakažených pro věkovou skupinu 65 – 74 3,1%, zatímco pro skupinu nad 75 let je to 11,6 %, detailní výpočty v naší tiskové zprávě z 18.12.)

– rychlost očkování (kalkulačka používá cíl britského ministra zdravotnictví 1 milión dávek/týdně) – naše Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo data o tom, kolik vakcín máme objednáno, ale není vůbec jasné, zda je vybudována dostatečná kapacita pro skutečné provedení očkování. Týdenní kapacitu není tudíž možno ani odhadnout.

Zdá se tedy, že si počkáme nejenom na očkování, ale i na kalkulačku. Nemohli bychom raději opisovat a prioritní skupiny lépe přesněji definovat stejně jako Velká Británie, Německo nebo Rakousko

Při čekání na prioritizaci a logistiku si můžeme krátit čas výpočty – Omni calculator nám může spočítat, jaká je pravděpodobnost, že se nám ztratí ponožka při praní nebo jakou uhlíkovou stopu má náš vánoční stromek.

Nás by asi stejně nejvíc zajímalo to očkování.

Eva Blechová, Laboratoř veřejných politik BISOP